Kategoria: Ryby spokojnego żeru

  • Letnie łowienie kleni i boleni – jak skutecznie spinningować?

    Letnie łowienie kleni i boleni – jak skutecznie spinningować?

    Letnie miesiące to prawdziwe wyzwanie dla spinningistów. W lipcu i sierpniu, szczególnie podczas upalnych dni, drapieżniki stają się kapryśne i trudniej je skusić do brania. Doświadczeni wędkarze wiedzą jednak, że rzeki wciąż oferują spore szanse na udane połowy. Jak łowić drapieżniki latem? Lipiec to trudny okres dla wędkarzy spinningowych. Drapieżniki stają się wybredne, a ich…

  • Jesienne wędkowanie

    Jesienne wędkowanie

    Mamy już drugą połowę września. Wielu z nas zapomniało już o wakacjach, urlopach i tłumach ludzi wypoczywających nad wodą. Kąpieliska i mniej atrakcyjne wędkarsko akweny po prostu pustoszeją. Dzisiaj miejsca te w niczym nie przypominają tych sprzed miesiąca czy też dwóch. Dzisiaj jest raj dla lubiących obcowanie z przyrodą w ciszy i spokoju. No właśnie z…

  • Wrześniowa nocka nad Wisłą

    Wrześniowa nocka nad Wisłą

    Kiedy dni stają się coraz krótsze, ranki i wieczory chłodniejsze, kończą się wakacje, zaczyna się czas wędkarzy. Większość wędkarskiej literatury, a także wielu wędkarskich fachowców twierdzi, że to właśnie wrzesień jest najlepszym miesiącem w roku do połowu ryb. Czy jest tak naprawdę? Patrząc z perspektywy wędkarza, który nad wodą spędza naście, a może nawet kilkadziesiąt…

  • Jesienne wędkowanie

    Jesienne wędkowanie

    Mamy już drugą połowę września. Wielu z nas zapomniało już o wakacjach, urlopach i tłumach ludzi wypoczywających nad wodą. Kąpieliska i mniej atrakcyjne wędkarsko akweny po prostu pustoszeją. Dzisiaj miejsca te w niczym nie przypominają tych sprzed miesiąca czy też dwóch. Dzisiaj jest raj dla lubiących obcowanie z przyrodą w ciszy i spokoju. No właśnie z…

  • Ryby naszych wód – Lipień

    Ryby naszych wód – Lipień

    Lipień po łacinie Thymallus thymallus to jedna z piękniejszych ryb żyjących w polskich wodach. Nazwa thymallus po łacinie oznacza tymianek. Lipienie po wyjęciu z wody pachną tymże właśnie kwiatem. Lipienie schodzą na tarło wiosną w miejscach, gdzie rzeki mają żwirowate dno. W czasie tarła u samców możemy zaobserwować zmianę koloru płetw na fioletowo – purpurową z…

  • Ryby naszych wód – Brzana

    Ryby naszych wód – Brzana

    Brzana – po łacinie Barbus barbus to jedna z najwaleczniejszych ryb żyjących w naszych wodach. Ciało brzany jest smukłe, wydłużone, a w okolicach pyska posiada charakterystyczne dwie pary wąsików – jedną w przedniej i jedną w tylniej części pyska. Brzanę spotkamy przede wszystkim w naszych największych rzekach czyli w Wiśle i Odrze. Tam gdzie ona występuje…

  • Ryby naszych wód – ukleja

    Ryby naszych wód – ukleja

    Ukleja czyli Alburnus alburnus to jedna z najmniejszych ryb żyjąca w naszych wodach. Długość tej ryby dochodzi do około 18 cm. Ciało ma wydłużone i jest ono pokryte drobnymi łuskami. Jest to jedna z najpospolitszych ryb występująca w naszym kraju. Nie ma znaczenia czy będzie to rzeka, jezioro czy zalew. Ukleje kojarzą się praktycznie z  dwoma…

  • Ryby naszych wód – Certa

    Ryby naszych wód – Certa

    Certa z łaciny Vimba vimba to ryba która zwraca naszą uwagę przede wszystkim nieproporcjonalną w stosunku do reszty ciała płetwą odbytową. Ryba ta występuje zarówno w wodach słodkich jak i przybrzeżnych morskich. Certy to ryby wędrowne, które nieraz pokonują setki kilometrów (zdarza się, że nawet od Bałtyku aż po Podkarpacie). Średnia waga ryb łowionych w naszych…

  • Ryby naszych wód – Lin

    Ryby naszych wód – Lin

    Lin czyli Tinca tinca to bardzo charakterystyczna ryba. Posiada zaokrąglone płetwy, a jego skóra jest pokryta gęstą, drobną łuską i dość dużą ilością śluzu. Jego przepiękne oliwkowo-złote ubarwienie sprawia, że jest jedną z najpopularniejszych ryb żyjących w naszych wodach. Barwa tej ryby jest ponadto zależna od otoczenia, w którym przebywa. Kolejnym elementem, który wskazuje na odmienność…

  • Zanęta na płoć

    Zanęta na płoć

    Mieszanka 1 – wody stojące: Podobną mieszankę stosujemy na wody bieżące, z tym że dodajemy mielone płatki owsiane, które skleją nam zanętę i konopie mielone. Dodatkowo stosujemy glinę zanętową. Ciekawą opcją może być również dodawanie zmielonych orzechów laskowych bądź mączki kokosowej.